Artvin’de İlk ve En Genç Aday Mhp’den Geldi

Ana Sayfa » Artvin » Artvin’de İlk ve En Genç Aday Mhp’den Geldi

, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde iddialı bir şekilde hazırlanıyor.

 


Merkez adayını açıklayarak bütün dikkatleri üzerine çeken MHP bu kez, Ardanuç’ta genç ve ’de 2014 yerel seçimleri için ilk kez kadın belediye başkan adayını göstererek, toplumun her kesimiyle birlikte yola çıkacağını, kadınların siyasette daha aktif yer alması gerektiğine işaret etti.

 

MHP Artvin İl Başkanı Nedim özer, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Biz görevi devraldıktan sonra teşkilatlarımızda değişiklikler yaptık. 5 ilçenin başkanı ve yönetim kurulu yenilendi. ’da da en kısa sürede yeni başkan ve yönetim kurulunu atayacağız. ’da MHP olarak çok ciddi bir aday ile halkının karşısına çıkacağız. Arhavi’deki adayımızı çok önceleri açıkladık. Borçka adayımız mevcut belediye başkanımız Oral Küçük.

 
MHP’DEN EN GENÇ, İLK KADIN ADAY AYŞE GENÇ OLDU
Ardanuç’ta ise Artvin’de ilk kez bir kadın belediye başkan adayı ile Ardanuç halkının karşısında olacağız. Oldukça genç ve eğitimini, tahsilini tamamlamış, kafasında projeleri olan, millet ve memleket sevgisiyle dolu kardeşimiz gerçekten soyadı gibi genç, 27 yaşındaki Ayşe Genç Ardanuç Belediye başkan adayımız olmuştur. Partimize, Ardanuç’a ve Artvin’e hayırlı olsun diyorum. Şunu herkes görecek ki; bu kez MHP çok şeyler yapacak. Bütün Türkiye artık şunu gördü. MHP olmadan olmaz. Türkiye’nin acilen MHP kadrolarına ihtiyaç duymaktadır” dedi.
MHP Ardanuç Belediye Başkan Adayı olarak Ardanuç’ta ilk kez bir kadın adayın bir avantaj olduğunu belirten Ayşe Genç; “Öncelikle beni böyle onurlu bir göreve davet eden MHP Artvin il teşkilatına, Ardanuç İlçe Başkanlığına en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ben kısaca kendimi tanıtayım.
1986 yılında Ardanuç-Gümüşhane köyünde doğdum. Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Dolayısıyla belediyecilik benim için çok yabancı bir konu değildir. Buradan da bakınca yine önemli bir avantaj söz konusudur. Bana partimden teklif geldiğinde çok mutlu oldum. Heyecanlandım. Çünkü benim düşüncelerim, projelerim, hayalilerim var. 1930-1932 yılları arasında Yusufeli Kılıçkaya beldesi sadece Artvin’de değil, Türkiye’de ilk kez kadın belediye başkanını çıkarmayı başarmış. (1.) Böyle bir ilin mensubu olmaktan her zaman gurur duymuşumdur. 81 yıl sonra neden olmasın? O zamanı düşündüğümüzde Türkiye ne kadar ilerleme kaydetmiş. Bugün neden olmasın?

 

Ardanuç’a baktığımızda en çok ihmal edilen ilçe olmuştur. Birçok kamu kurum ve kuruluşları nüfus bahanesiyle ilçemizden alınmıştır. Yeni yapılmış devlet hastanesi ilçe entegre hastanesine dönüştürülmüş, Ardanuçlular Artvin Devlet Hastanesi’ne gitmeye mecbur bırakılmıştır. En küçük bir adli işlem için de aynı şekilde. Ardanuç’un kalkınması için elimizden gelen çabamızı sonuna kadar kullanacağız. Adliye ve diğer kurumları yeniden Ardanuç’a kazandırılması için çalışacağım.”dedi.

 
AYŞE GENÇ KİMDİR?
1986 Ardanuç Gümüşhane köy doğdu. İlk orta öğrenimi Ardanuç’ta tamamladı. Selçuk Üniversitesi kamu yönetiminden mezun oldu. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Artvin-Ardanuç’ta aday olarak gösterilen en genç ve tek kadın belediye başkan adayı olarak sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin dikkatini çekti.

 
SADİYE HANIM KİMDİR?
Haberde adı geçen Sadiye Hanım Kılıçkaya Belde Belediyesinin ilk başkanıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanıdır. 1930 yılında, bugün Artvin ili Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinde Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve iki yıl bu görevi yürüttü. 1950 yılında Mersin’den Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir.
1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile aynı yıl Sadiye Hanım, Kılıçkaya kasabasında belediye başkanı seçilmişti ve dolayısı ile “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” unvanı Müfide İlhan’ın değil, Kılıçkayalı Sadiye Hanımdır. İstanbul’da yetişen Sadiye Hanımın babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeniler tarafından şehit edilen Ersisli Arslan Beydir. Babasının mezarı Ardahan’dadır.
Sadiye Hanım, Ardahanlı malul gazi Binbaşı Atabey ile evlendi. Ali Babür Ata Ardahan, Sadiye Hanım-Binbaşı Atabey çiftinin oğludur. Sadiye Hanım’ın ağabeyi Kadri Bey, Oltu Milletvekili Şavşatlı Hamşioğlu Rüstem Bey ile Nafikâr Hanımın kızları olan Vasfiye Hanım ile evlendi. Halen Kılıçkaya’da yaşamını sürdüren ve “Paşa” diye anılan Vasfiye Hanım, Kılıçkaya Belediyesi Eski Başkanlarından Tuncay Özarslan’ın annesidir.

BENZER İÇERİKLER

yetkin yılmaz

Artvinli Üniversite Öğrencisi Bonzai KurbanıKÜTAHYA’da kaldığı apartta sentetik uyuşturucu bonzai kullandığı öne...

okul

Artvin’de 29 Bin 301 Öğrenci Ders Başı Yaptı   2014-2015 Eğitim Öğretim yılı bu gün başladı. Artvin il genelinde...

ahsap-ev

Bu Köyde Elektrik Yok Evlerin Hepsi Ahşap Artvin Merkez Yanıklı köyü yaylasında 110 hanenin tamamında elektrik yokken,...

Yorumlar

İlgili Terimler : , ,NUKLEER ENERJISIZ
Nükleersiz Türkiye İçin Kürek Çekiyor Sinop´ta kurulması düşünülen Nükleer Santral´e dikkat çekmek amacıyla...
image
Artvin Soma’ya Sahip Çıkıyor Yardım Kampanyası Manisa’nın Soma İlçesi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de meydana...
imdat-sutluoglu-caykur-genel-muduru
Çaykur Yaş Çay Sezonunu Açıyor Çay kur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Çay kur’da düzenlediği basın...
instagram
Ünlü İnstagram Fotoğrafçıları Artvin’i Tanıtacak! Cumhurbaşkanlığı’nın öncülüğünde, ana sponsorluğunu TOBB’un...
Ankara_Artvin_tanitim_günleri
3. Artvin Tanıtım Günleri 50 Bin Kişi Katılımıyla Sona ErdiArtvin Valiliği ile Ankara Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar